MENY
Välj Skola

Samråd

Samråds­representanter läsåret 2016/2017

Torsdagen den 25 oktober 18.30
Onsdagen den 14 december 18.30
Tisdagen den 28 februari 18.30
Tisdagen den 4 april 18.30
Tisdagen den 16 maj 18.30

Protokoll senaste samrådet: Protokoll 161123

 


Mejla gärna någon nedan om ni har frågor att ta upp på samrådet!


Årskurs 7:
Janet Dijkstra janet.ramsasa@gmail.com
Magnus Nelson magnus.nelson@eon.se
Anna Schmatz anna.schmatz@skola.ystad.se
Petra Rundqvist petra.rundqvist@ystad.se
Jenny Reiman Ehle jenny.ehle@gmail.com

Årskurs 8:
Sander Dijkstra sander.ramsasa@gmail.com
Marianne Bewarp m@bewarp.se
Maria Axtelius maria.axtelius@gmail.com
Agneta Martinsson agnetamartinsson@telia.com
Caroline Gren caroline.gren@bredband.net

Årskurs 9:
Jacob Gustafson jacob@hattrick.org
Kristian Hård kristianhard@me.com
Helena Ohlsson helena@final.se
Maria Melgar mmelgarr3@skola.trelleborg.se
Joakim Nilsson joakim@mundus.se

Vanliga frågor

När kan jag söka till Kunskapsskolan?

Många föräldrar ringer och frågar oss om när man kan söka och om det bara är vid läsårsstart man kan byta skola. Regelverket ser ut så här: en elev kan i princip byta skola när som helst. Till Kunskapsskolan kan man söka när som helst, dygnet runt. Du ställer dig i kö genom att göra en ansökan på aktuell skolas sida.

Läs mer om vår pedagogiska modell här!

Mer information

Kunskapsskolan i Sverige driver grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning under namnen Kunskapsskolan, Kunskapsgymnasiet och SkillEd.

De första skolorna startades år 2000. Idag går drygt 12 000 elever i de 29 grundskolorna och 7 gymnasieskolorna. Företags- och vuxenutbildningen startades 2016.

Kunskapsskolan ägs av grundaren Peje Emilsson med familj.