MENY
Välj Skola

Samråd

Samråds­representanter läsåret 2017/2018

Torsdagen den 25 oktober 18.30
Onsdagen den 14 december 18.30
Tisdagen den 28 februari 18.30
Tisdagen den 4 april 18.30
Tisdagen den 16 maj 18.30

Protokoll senaste samrådet: Protokoll 170516

Mejla gärna någon av representaterna om ni har frågor att ta upp på samrådet.

Årskurs 4:
Armelana Catovic armelana@hotmail.com
Linnea Althén linneaiskivarp@hotmail.com
Petra Alwén petra.alwen@gmail.com
Therese Carlstein, suppleant: fam_carlstein@yahoo.se

Årskurs 5:
Madelene Nilsson madelenes@telia.com
Ingela Åkerfeldt ingelajamie@yahoo.com
Louise Lagnecrantz lraihle@gmail.com
Petra Erlandsson petra.a.erlandsson@gmail.com

Årskurs 6:
Vakanta till föräldramöte i november

Årskurs 7:
Rene Melgar rene.melgar@skola.trelleborg.se
Frida Mårtensson friidah87@hotmail.com
Louise Raihle lraihle@gmail.com
Kerstin Malmrot kerstinmalmrot@gmail.com
Carina Nilsson carina@ysb.se
Helena Ohlsson helena@final.se
Claes Piper claes@bellinga.se
Elisabeth Brock elisabeth.brock@ystad.nu

Årskurs 8:
Arina de Burger burgertjes@gmail.com
Charlotta Munther charlotta.munther@yahoo.se
Anna Schmatz anna.schmatz@edu.ystad.se
Magnus Nelson magnus.nelson@eon.se
Monica Dagberg dagberg.monika@gmail.com
Malin Bennisson malin.bennison@telia.com
Lina Cederholm lina.cederholm@sjobo.se
Eva Börjesson eva.borjesson@sjobo.nu

Årskurs 9:
Agneta Martinsson agneta3@outlook.com
Gry Sviland gry.sviland@sas.dk
Jakob Gustafsson jacob@hattrick.org
Helena Lindahl hm.lindahl@home.se
Pia Söderberg pianilsson25@hotmail.com
Jessica Nielsen jessica.petersson67@gmail.com
Maria Axtelius maria.axtelius@gmail.com

Vanliga frågor

När kan jag söka till Kunskapsskolan?

Många föräldrar ringer och frågar oss om när man kan söka och om det bara är vid läsårsstart man kan byta skola. Regelverket ser ut så här: en elev kan i princip byta skola när som helst. Till Kunskapsskolan kan man söka när som helst, dygnet runt. Du ställer dig i kö genom att göra en ansökan på aktuell skolas sida.

Läs mer om vår pedagogiska modell här!

Mer information

Kunskapsskolan i Sverige driver grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning under namnen Kunskapsskolan, Kunskapsgymnasiet och SkillEd.

De första skolorna startades år 2000. Idag går drygt 13 000 elever i de 29 grundskolorna och 7 gymnasieskolorna. Företags- och vuxenutbildningen startades 2016.

Kunskapsskolan ägs av grundaren Peje Emilsson med familj.