| Hem | | | Arbetssätt | | | Skolor | | | Läraren | | | Betygsresultat | | | Nöjdhet | | | Ansökan |
|
|
|
|
|
|
|
Kunskapsskolan Kista
Kista 2011-12-21
Rektorsbrev december
Hej,
terminen har nått sitt slut och eleverna har fått med sig sina betyg och omdömen hem. Det är viktigt att ni som föräldrar går igenom betygen med eleverna och diskuterar resultaten. Detta samtal är en bra start inför utvecklingssamtalen där ni får möjlighet att gå igenom resultaten med handledaren. Handledaren har skickat ut tider för utvecklingssamtalen som pågår under tre dagar med start den 10:e januari.
Observera att det endast är i årskurserna 8 och 9 som eleverna får betyg. I årskurs 6 och 7 ges det terminsomdömen. Viktigt att känna till är att i årskurs 9 så gäller det gamla betygssystemet, medan det i årskurs 8 är det nya betygssystemet som gäller. Omdömena i årskurs 6 och 7 ges i enlighet med det nya betygssystemet. Är ett ämne överstruket i betyget betyder det att det inte har lästs denna termin.
Om inte ett ämne har lästs denna termin så förs betyget från den tidigare terminen över till detta terminsbetyg om man går i årskurs 9. I övriga årskurser så förs inte omdömen över från tidigare termin till denna termin om ett ämne inte lästs under terminen. Föräldramöte/prao Förändringar inför nästa termin Jag har också anställt ytterligare en lärare i SO som heter Anders Olofsson och som kommer att ansvara för SO-undervisningen i årskurs 7 och 9. Därutöver har jag anställt en fritidsledare/rastansvarig som heter Suleyman Baran. Med dessa organisatoriska förändringar och förstärkningar av personalen så är min förhoppning att undervisningen skall bli än bättre. Med vänliga hälsningar Alexander Wallentin Viktiga datum under vårterminen |