Hem   |   Arbetssätt   |   Skolor   |   Läraren   |   Betygsresultat   |   Nöjdhet   |   Ansökan
Borlänge   |   Borås   |   Botkyrka   |   Enköping   |   Enskede   |   Fruängen   |   Gävle   |   Göteborg/Krokslätt   |   Helsingborg   |   Jönköping   |   Katrineholm   |   Kista   |   Landskrona   |   Linköping   |   Lund   |   Nacka   |   Norrköping   |   Nyköping   |   Saltsjöbaden   |   Spånga   |   Trelleborg   |   Tyresö   |   Täby   |   Uppsala   |   Uppsala Norra   |   Västerås   |   Ystad   |   Örebro   |   Resursskolan Hägersten

Kunskapsskolan Kista

2011-10-12
Rektorsbrev oktober
Hej alla föräldrar!

Antalet elever fortsätter att öka på skolan, vilket är mycket glädjande och vi hoppas på ytterligare elever till nästa termin.

Åtta veckor av terminen är snart avklarade och därmed halva terminen. Senast den 20:e oktober får du som förälder en mitterminskommentar hemskickad från ditt barns handledare. I denna kommentar finns det en redogörelse över hur ditt barn presterat i skolan sedan terminsstarten.  Den 28:e oktober har vi öppet hus mellan klockan 14.00—16.00. Under denna tid får du chans att träffa ämneslärarna och ställa frågor kring ditt barns utveckling inom respektive ämne. Kurator och studievägledare Maria Beck-Friis kommer också att vara tillgänglig för att svara på frågor. Som jag tidigare nämnt så är det mycket viktigt för mig att ha en nära kontakt med både elever och föräldrar. Tveka därför inte att höra av er till ert barns handledare om det är så att ni undrar över något. Det går även bra att direkt ta kontakt med mig.

Tyst rum
Under vecka 42 kommer vi att införa ett så kallat tyst rum på skolan. Meningen med detta rum är att det alltid skall finnas en lärare i rummet och att eleverna skall kunna arbeta självständigt i rummet med exempelvis projektprov, räkning eller läsning utan att behöva ställa frågor till läraren. Rummet skall alltså inte användas som WS-rum. Vi tror att det är viktigt att ha ett helt tyst rum så att eleverna alltid känner att de har chans att studera på en tyst plats.

Falun
Information om Falun kommer att skickas hem från ditt barns handledare. Både jag och lärarna hoppas att du som förälder har möjlighet att följa med några dagar till Falun. Åker man med eleverna i bussen så kostar resan ingenting. Varje dygn i Falun, boende och mat, kostar 100 kr. Hör av dig till handledaren om det finns intresse för detta. På förekommen anledning vill jag också passa på att nämna att det går att få Halal-mat i Falun. Säg till handledaren om det är aktuellt för ditt barn.

Viktiga datum
28:e oktober, Öppet hus kl.14.00—16.00
V.44, Novemberlov
V.45, Eleverna i Falun
14:e november, Eleverna lediga
30:e november, Studiedag
15:e december, Hemstudiedag
21:a december, Terminsavslutning

Vänliga hälsningar
Alexander Wallentin