Hem   |   Arbetssätt   |   Skolor   |   Läraren   |   Betygsresultat   |   Nöjdhet   |   Ansökan
Borlänge   |   Borås   |   Botkyrka   |   Enköping   |   Enskede   |   Fruängen   |   Gävle   |   Göteborg/Krokslätt   |   Helsingborg   |   Jönköping   |   Katrineholm   |   Kista   |   Landskrona   |   Linköping   |   Lund   |   Nacka   |   Norrköping   |   Nyköping   |   Saltsjöbaden   |   Spånga   |   Trelleborg   |   Tyresö   |   Täby   |   Uppsala   |   Uppsala Norra   |   Västerås   |   Ystad   |   Örebro   |   Resursskolan Hägersten

Kunskapsskolan Lund

Lund 9 mars 2010
Skolchefsbrev mars
Sportlovet är slut och snön har nästan smält undan. Skönt tycker nog både elever och vuxna, nästan tre månader med snö räcker. Vi går nu mot ljusare tider och som alltid vid denna tidpunkt på året är det dags för vår stora enkätundersökning. Detta kan ni läsa mer om nedan.
Snart dags för årets stora nöjdhetsenkäter
Snart inleds årets stora elev-, föräldra- och medarbetarundersökningar i Kunskapsskolan. I år ingår närmare 20 000 personer i undersökningarna — alla elever, föräldrar till elever i grundskolan och samtliga medarbetare. Undersökningsresultaten har mycket stor betydelse för den fortsatta utvecklingen av vår skola och för Kunskapsskolan i stort. Inte minst utgör enkätresultaten en mycket betydelsefull del i underlaget till vår verksamhetsplan för nästa läsår.

Elev- och föräldraenkäten startar måndagen den 15 mars och pågår under två veckor (v 11-12), t o m fredagen den 26 mars. Eleven får ett mail till sin kunskapsskole-mailadress med en personlig inloggningslänk till enkäten. Det kommer också att finnas information och länk på Kunskapsporten. I skolan kommer vi att ordna så att eleverna får besvara enkäten basgruppsvis och med en lärare till hands för eventuella frågor.

Du som är förälder kommer att få en enkätlänk mailad till dig från ditt barns basgruppshandledare. Har du fler barn i Kunskapsskolan kan du gå in flera gånger och svara på frågor utifrån situationen för vart och ett av dina barn. Det går också bra om båda föräldrarna eller vårdnadshavarna vill besvara föräldraenkäten.

Alla enkäter besvaras anonymt. Ingen kan se vad någon har svarat och inga redovisningar kommer att göras som innebär att det går att identifiera enskilda personer. Så länge en elev inte har svarat kommer emellertid enkätverktyget att skicka ut automatiska påminnelser då systemet kan känna av vilka som svarat och inte.
Jag vill verkligen be dig att ta dig tid att svara på föräldraenkäten och att du uppmuntrar ditt barn att svara på elevenkäten. I fjol svarade 91% av eleverna och 72% av föräldrarna i grundskolan på enkäterna vilket är mycket bra. På vår skola var svarsfrekvensen bland eleverna 91%.

Vi hoppas få minst lika stor andel som svarar i år. Enkätresultaten kommer att analyseras under april och resultaten rapporteras därefter på Kunskapsporten, på hemsidan samt i kommande skolchefsbrev.

Gästföreläsning
Vår gästföreläsning av Lars Lindblad, som talade om svårigheter i samband med internet, var mycket uppskattad. Dessvärre inföll denna kväll samtidigt som årets stora snöstorm, vilket gjorde att många föräldrar inte hade möjlighet att närvara. Vi kommer därför att göra ett nytt försök och föräldrarådet håller som bäst på att få till ett nytt datum. Separat inbjudan till denna kväll kommer genom föräldrarådet.

Mobiltelefoner
Vi har en synnerligen enkel regel vad gäller mobiltelefoner på skolan som går ut på att mobilen inte skall störa eleven själv eller någon annan på skolan. Regeln innebär att mobilsamtal inte förs inomhus och att SMS givetvis inte skickas. Lyssna på musik går bra i hörlurar, det är många elever som har detta som en studiestrategi, vilket jag tycker är mycket bra.

På senare tid har vi dock märkt att fler och fler elever inte följer våra regler för mobiltelefoner, vilket leder till onödiga konflikter mellan vuxna och elever och framförallt till att elever blir störda i sina studier. Vi på skolan gör givetvis allt vi kan för att informera eleverna om att de förstör för sig själva och vi pratar om detta på bland annat samlingarna.

Jag skulle dock vilja att du som föräldrar också tar en diskussion med ditt barn hemma. Tillsammans kan vi få ungdomarna att förstå hur vi vill att de ska använda sina telefoner. 3000 fria SMS per månad, som jag vet att många elever har i sina mobilabonnemang, låter ju mycket fördelaktigt. Men att ha tillgång till i snitt 100 gratis SMS per dag innebär samtidigt att tröskeln för att skicka iväg ett antal SMS — även under skoltid — blir väldigt låg. Det finns egentligen inte något behov för en elev att ens ha telefonen på under skoltid. Om du som förälder behöver nå ditt barn under deras "arbetstid", så går det jättebra att ringa till mig eller koordinator Malin Green.
Jag tycker som sagt att det är viktigt att vi bemöter detta problem från två fronter och jag hoppas att ni delar mina åsikter i denna fråga. När ni köpte telefonen till era barn så satte ni säkerligen upp någon slags "regler" kring användandet av denna. Ju mer samstämmiga vi är i vårt bemötande mot ungdomarna, desto lättare är det för dem att förstå vad vi menar. Har ni frågor och funderingar kring detta är det bara att ni hör av er.

Utklädningsdag
I fredags (5 mars) anordnade elevrådet en utklädningsdag på skolan. Många lärare och elever var utklädda och i slutet av dagen hade vi prisutdelning i caféet.
Jag vill rikta ett mycket stort tack till elevrådet för initiativet till denna dag! Det var uppskattat av både elever och lärare.

Övrigt
Vi har ändrat tiden vad gäller sjukanmälan på morgonen. Senast kl 08:00 vill vi att ni ringer på telefonnummer 08-506 914 91. Detta för att handledarna ska få reda på vilka som är sjuka innan morgonsamlingen börjar.
Efter naturkatastrofen på Haiti startade vi en frivillig insamling. Vi hade en bössa från Svenska Kyrkan stående på cafédisken och efter två veckor var det 1587 kr i den. Mycket fint gjort av våra ungdomar, det visar på solidaritet!

Vi påminner om att eleverna gärna får stanna kvar på skolan efter kl 14:00, men att de då ska ägna sig åt skolarbete. Alla handledare är under denna tid upptagna med PH-samtal, men eleverna får gärna sitta i anslutning och studera.

Avslutningsvis vill jag önska er en trevlig start på våren och påminner en extra gång om föräldraenkäterna. Era svar är viktiga för oss och jag hoppas att ni tar er tid att svara. Tack på förhand!

Med vänliga hälsningar
Per Algback
Skolchef