Thomas CorpJag heter Thomas Corp och undervisar i SO och svenska. Varför sökte du dig till Kunskapsskolan? Kunskapsskolans koncept är unikt. Eleverna utgår från sina respektive förutsättningar och personliga mål och utvecklas därifrån i sin egen takt. Att som lärare vara del i en omfattande process som ger absoluta förutsättningar för ett effektivt lärande är fascinerande och känns väldigt spännande. Vad är det bästa med att vara lärare? Det bästa med att vara lärare är att vara delaktig i ungdomars utveckling och förbättring. Vad gillar du att göra på fritiden? Min lediga tid ägnas åt ständig förbättring av hus och trädgård. Golf, löpning samt mycket böcker och film kläms också in.
Viktoria BjurströmJag heter Viktoria Bjurström och undervisar i Matematik och NOVarför sökte du dig till Kunskapsskolan?Att få vara med och starta en friskola i Örebro är väldigt spännande, vilken utmaning. Många gånger känner man att det är svårt att hinna med en elevgrupp på 30 elever, men med Kunskapsskolans koncept ser jag att jag nu äntligen får möjlighet att hjälpa alla, på rätt nivå. Jag tycker själv att det är viktigt med tydlighet i ledarskap, och att eleverna vet vad som förväntas av dem. De tydliga och konkreta mål som finns bidrar till elevens framgång. Vad är det bästa med att vara lärare? Själva mötet med eleverna är det bästa som finns, oavsett vad det handlar om. Också den glädje som uppenbarar sig när en elev förstått hur något hänger ihop är härligt. Vad gillar du att göra på fritiden? Jag och min familj reser gärna under året. Vi tycker också om att motionera både sommar- och vintertid.

Fredrik ReteliusMitt namn är Fredrik Retelius och jag undervisar i Matematik och NO-ämnen.Varför sökte du dig till Kunskapsskolan? Jag sökte mig till Kunskapsskolan för att Kunskapsskolans koncept med den täta elevkontakten är unikt i skolsverige idag. Att få spendera så pass mycket tid med eleverna som vi får på Kunskapsskolan är något jag ser fram oerhört mycket emot, och som jag tror kommer skapa en härlig social miljö på skolan! Den starka och tydliga målfokusen är även det något jag tror starkt på. Tydligheten med vad som krävs av eleverna i de olika ämnena tror jag underlättar för såväl lärare som elever.Vad är det bästa med att vara lärare? Det bästa med att vara lärare är såklart att man får arbeta med ungdomar, vilket är det roligaste som finns! Att vi dessutom är otroligt viktiga för deras framtid är något som är väldigt stimulerande och gör jobbet till det viktigaste som finns idag.Vad gillar du att göra på fritiden? Min fritid genomsyras av ett stort idrottsintresse, där fotboll är min stora religion! Jag gillar även att resa och upptäcka nya platser här i världen. Jag försöker komma utomlands åtminstone ett par gånger varje år. Jag har även ett stort allmänt intresse för matematik och naturvetenskap och försöker så gott jag kan följa den enorma utvecklingen som sker inom de här underbara områdena! När jag inte sysslar med något av detta så är min familj och mina vänner de jag helst ägnar min tid åt.
Marcus LechMarcus Lech är en sport- och språkintresserad 29-åring som bor i Örebro tillsammans med sin fru och dotter. Jag undervisar i svenska, engelska och svenska som andraspråk. Självklart anser jag att just mina ämnen är de viktigaste eftersom de utvecklar elevens förmåga att kommunicera, en förutsättning för att lyckas i det vuxna livet. Jag sökte till Kunskapsskolan för att få möjligheten att arbeta med hängivna elever och kollegor på en skola där individen står i centrum och där man inte är rädd för att sikta högt. Det unika arbetssättet gör att varje elev får en chans att utgå ifrån just sina förutsättningar. Det bästa med att vara lärare är att få möta en mix av elever och vara en inspiratör och förebild för att locka fram ett intresse för mina ämnen och allmän kunskap. Den ständiga utmaningen som yrket erbjuder gör att även jag som lärare ständigt utvecklas. På fritiden försöker jag vara aktiv på olika sätt, löparskorna är mina trognaste tjänare.
Metin AdemJag heter Metin Adem och undervisar i är engelska och SO, är 42 år och har arbetat som lärare i 10 årVarför sökte du dig till Kunskapsskolan?Kunskapsskolans pedagogiska idé kring arbetet med eleverna lockade mig. Att sätta eleven i centrum och få mer tid tillsammans med eleverna känns helt rätt för mig.Vad är det bästa med att vara lärare? Det bästa med att vara lärare är att skolan, med alla människor som finns där, bidrar till att skapa en kreativ och inspirerande arbetsmiljö.Vad gillar du att göra på fritiden? Jag gillar att umgås med min familj och att resa. Sport tycker jag också om, framför allt fotboll.
|
| |