Hem   |   Arbetssätt   |   Skolor   |   Läraren   |   Betygsresultat   |   Nöjdhet   |   Ansökan
Borlänge   |   Borås   |   Botkyrka   |   Enköping   |   Enskede   |   Fruängen   |   Gävle   |   Göteborg/Krokslätt   |   Helsingborg   |   Jönköping   |   Katrineholm   |   Kista   |   Landskrona   |   Linköping   |   Lund   |   Nacka   |   Norrköping   |   Nyköping   |   Saltsjöbaden   |   Spånga   |   Trelleborg   |   Tyresö   |   Täby   |   Uppsala   |   Uppsala Norra   |   Västerås   |   Ystad   |   Örebro   |   Resursskolan Hägersten

Kunskapsskolan Spånga

2012-01-24
Rektorsbrev januari
Hej och god fortsättning på det nya året!

Terminen har börjat på ett mycket bra sätt och vi har en fantastisk god stämning på skolan. Utvecklingssamtalen är klara och fokus nu är hårt arbete för att nå vårterminens mål. Vårterminen är några veckor längre än höstterminen, men brukar av någon underlig anledning kännas mycket kortare och man hinner knappt blinka så är det sommaravslutning. Därför har vi verkligen uppmanat eleverna att ta tillvara på varje skoldag på bästa sätt.

Höstbetygen
I vår verksamhet har vi satt upp höga mål för läsåret. Vårt mål är att ligga i topp betygsmässigt i Spånga kommun med ett snitt på 245 poäng. Meritvärdet baseras på 16 betyg där G ger 10p, VG ger 15 p och MVG ger 20 p.

Våra nior har nått 203 poäng i meritvärde på höstterminens betyg. Vi ligger alltså under vårt mål men utifrån våra erfarenheter från tidigare år har vi goda förhoppningar om att många kommer att höja sina betyg under vårterminens gång.

Medarbetarförändringar
Vi hälsar Caroline Wahlrud välkommen tillbaka från mammaledigheten. Hon tillhör numera arbetslag 6 och har basgruppsansvar för 6:2 som tidigare hade Leila Abd Alwahed. Leila har tagit tjänstledigt för att prova på ett nytt arbete med nya utmaningar. Vi önskar henne lycka till. Vidare har jag glädjen att informera att Frida Zackrisson fått fortsatt vikariat.

Jag söker just nu en vikarie med anledning av att Rita Malnes, lärare i matematik, har blivit akut sjuk och kommer att vara borta från skolan under en längre tid. Kommunikationspass för år 7 fortskrider med andra matematiklärare på skolan tillsvidare.

Extra matematik för alla intresserade äger rum i matematikredaktionen med Elias som lärare. Måndag-torsdag kl:14:00-16:00.

Ansökan till gymnasiet
För er som vill ha hjälp med gymnasievalet går det bra att ta kontakt med vår SYV Thomas Sjöberg som finns på skolan varje tisdag.
Internationella Kunskapsgymnasiet har öppet hus torsdagen den 2 februari kl:18:00-20:00 samt den lördagen den 11 februari kl:10.00—14:00.

Kunskapsgymnasiet Globen har öppet hus torsdagen 26 januari kl.18:00-20:00.

Informationsmöten
Den 7 februari kl:18-20 kommer vi att ha informationsmöten för elever som är intresserade av att börja hos oss hösten 2011. Tipsa gärna vänner och bekanta om våra informationsmöten inför nästa läsår.

Vår kö är längre i år jämfört med förra året vilket tyder på ett ökat gott rykte!

Föräldraråd/ föräldraföreningen
Jag vill passa på att påminna om nästa föräldraråd som äger rum torsdagen den 8 mars kl:18:30-19:30 på skolan i matsalen.

Enkäten
Våren är den tid när vi inom Kunskapsskolan gör den stora kundundersökningen. Både elever, föräldrar och medarbetare svarar på frågor. Svaren använder vi för att utvärdera vårt arbete och dra slutsatser om hur vi ska arbeta nästkommande år.

Under vecka 11-12 kommer ni att få möjlighet att berätta hur ni ser på skolans verksamhet. Vi tycker att det ska bli spännande att ta del av resultaten. Mer information kommer när vi närmar oss via basgruppshandledaren.

Nationella prov
I år har både år 6 och år 9 nationella prov. För sexorna gäller det svenska, matematik och engelska och för niorna förutom dessa ämnen även moderna språk och biologi.                     

Tider för de olika proven finns i kalendariet som ligger på vår hemsida www.kunskapsskolan.se/spånga. Där finns även läsårstider, lovdagar och hemstudiedagar inlagda.

PISA 2012
PISA, som står för Programme for International Student Assessment och är ett OECD-projekt,  är världens största internationella studie inom utbildning och den undersöker kunskapen hos elever som är runt 15 år gamla. Provet mäter prestation i läsning, matematik, naturvetenskap och problemlösning. PISA genomför sin stora huvudstudie var tredje år och fler än 60 länder deltar. Vår skola har slumpmässigt blivit utvald att delta i denna viktiga studie. Provet kommer att genomföras den 20 mars. Det är viktigt att alla de elever som blir uttagna att göra provet infinner sig på prövodagen. Jag kommer löpande att ge er information fram till provdatum.

Friskolor
Det skrivs och talas mycket om friskolor, dess ägare och vinster i dessa dagar. Vill därför ge dig lite fakta om Kunskapsskolan ifall du själv undrar eller får frågor från vänner och bekanta.

Under förra räkenskapsåret (kalenderåret 2010) gick Kunskapsskolans 33 skolor med sammanlagt 33,8 mkr i överskott. Det motsvarar en vinstmarginal på 4,4 % vilket jämfört med många andra branscher, är en låg marginal. Att Kunskapsskolan går med vinst är en förutsättning för stabilitet, utveckling och kvalitet i skolan. Det är också ett krav från Skolinspektionen när vi startar nya skolor, att vi kan visa att de kommer att gå med vinst — annars får man inget tillstånd.

Sedan år 2005, då Kunskapsskolan för första gången gick med överskott sedan starten år 2000, har all vinst återinvesterats i verksamheten och inget har delats ut till ägarna.

Kunskapsskolans huvudägare är grundaren Peje Emilsson med familj som äger 63 % och Investor som äger 33 %. Våra ägare är långsiktiga med målsättningen att Kunskapsskolan ska fortsätta att växa och att våra skolor ska ha nöjda elever, föräldrar och lärare, goda studieresultat och att verksamheten långsiktigt ska ha en vinstmarginal på 5-7%.

Kalendarium vårterminen 2011
Hittar du på vår hemsida här >>.

Med vänlig hälsning
Lolitha Nilsson, rektor.