Ansök
Om oss

Skolprat - motivation, feedback och viljan att utvecklas

Nu finns ett nytt avsnitt av podden Skolprat ute. Denna gång träffar Karin och Petter forskaren Alva Appelgren.

I det här spännande avsnittet träffar Karin och Petter forskaren, författaren och föreläsaren Alva Appelgren. I sin forskning har Alva studerat vad som gör människor motiverade att vilja lära sig. Hon har även gett ut en bok i ämnet med titeln Motiverad. Feedback, mindset och viljan att utvecklas.

I avsnittet pratar vi om vad motivation är, vad som händer när vi känner oss motiverade och hur man i skolan kan använda denna kunskap. Vi pratar även om feedbackens viktiga betydelse och hur feedback och motivation hänger ihop. Vad händer i hjärnan när vi får feedback och hur vi behöver anpassa vår feedback för att den ska få rätt effekt? Detta och en hel del annat bjuder vi på i avsnittet.

Tveka inte att höra av dig till oss med era funderingar och synpunkter: skolprat@kunskapsskolan.se

Lyssna på Skolprat:

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.