Ansök
Om oss

Handelshögskolans rektor Lars Strannegård. Foto: Juliana Wiklund.

Skolprat: Lars Strannegård om bildningens betydelse

I detta avsnitt av Skolprat träffar Karin Rådberg och Markus Brunfelt Handelshögskolans rektor Lars Strannegård. Samtalet kretsar bland annat kring utbildningens och framför allt, bildningens betydelse.

Lars Strannegård är professor i företagsekonomi, med särskild inriktning mot ledarskap. Utgångspunkten för samtalet är hans senaste bok Kunskap som känns: en lovsång till att lära sig något nytt från 2021.

Samtalet kretsar bland annat kring utbildningens och framför allt, bildningens betydelse. Diskussionen kommer också in på betydelsen av att utvidga vårt traditionella fokus på kunskap som någonting mätbart, till att även omfamna den fysiska, estetiska och andliga utvecklingen.

Under podd-avsnittet behandlas också in på skillnaderna mellan Sverige och USA gällande synen på den högre utbildningen men vi får också ta del av Lars tankar när det gäller skolans kompensatoriska uppdrag.

Trevlig lyssning!

Karin & Markus

Här hittar du Lars bok Kunskap som känns : en lovsång till att lära sig något nytt

Skolprat finns på Spotify och Podcaster!

Mer från podden Skolprat:

Till Skolprat
Lyssna på Spotify
Lyssna på Podcast

Tveka inte att höra av dig till oss med era funderingar och synpunkter: skolprat@kunskapsskolan.se

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.