Rektorn har ordet december - Kunskapsskolan Borås

Rektor Björn Nyman berättar om händelser på skolan.

Rektorsbrev december 2025

Nu är höstterminen snart slut och julledighet väntar för våra elever och medarbetare. Det är alltid roligt att följa alla barn och ungdomars utveckling och lärande. Även denna termin kan jag se att våra elever har lärt sig mycket, både i de olika ämnena men också om sig själva. Våra elever blir bättre och bättre på att planera, ta ansvar och reflektera över hur man lär sig. Under julledigheten hoppas jag att alla får tid att återhämta sig och får energi för att ta sig an ännu en termin. Tack för förtroendet att få möta era barn i vår verksamhet varje dag!

Luciafirande
På skolan firar vi traditionsenligt lucia i vår idrottshall. Eftersom luciadagen i år är på en lördag har vi vårt luciafirande fredag den 12 december. Vi har tyvärr inte möjlighet att erbjuda föräldrar att delta på grund av platsbrist. Barnen i förskoleklass till och med årskurs 3 har som tradition att klä sig “juligt” denna dag.

Julavslutning
Julavslutning hålls fredagen den 19 december.

  • Elever i förskoleklass till och med årskurs 3 börjar som vanligt klockan 08.15 och slutar omkring klockan 09.30. För de elever som är anmälda till fritids fortsätter dagen efter avslutningen.
  • Elever i årskurs 4-6 börjar klockan 08.30 i sitt basgruppsrum. Dagen avslutas ungefär klockan 10.15.
  • Elever i årskurs 7-9 börjar klockan 09.30 i sitt basgruppsrum. Dagen avslutas ungefär klockan 11.15.

Terminen som gått
Under terminen har vi arbetat med en hel del nya projekt. Vi har arrangerat hälsovecka, beredskapsvecka och dessutom precis haft en “Musikhjälpen-vecka” där vi pratat om alla barns rätt att gå i skolan. Jag ser att eleverna tycker det är roligt och intressant att vi satsar på dessa saker. Jag tror det gör att våra elever utvecklas som individer, de lär sig om hur andra människor har det och de blir förberedda på utmaningar som kan möta dem i livet. Allt detta är såklart väl så viktigt som att lära sig ämneskunskaper.

Vi har också under terminen fortsatt arbeta med trygghet och trivsel. Arbetet innefattar bland annat hur vi pratar och uttrycker oss. Vi har också arbetat med resiliens, dvs hur man som elev kan hantera när det ibland blir jobbigt med tex mycket att göra i skolan. Vi har också haft olika föreläsare som har pratat om värdegrund (Andreas Johnson), om att lyckas i skolan, att lyckas i livet och att våga sätta ord på sina känslor (Petter).

Alla elever har kämpat på bra med sina studier under terminen. Eleverna i förskoleklass till årskurs 3 kommer att få ett terminsomdöme i samband med terminsslutet. Eleverna i årskurs 4-9 kommer under sista veckan att få reda på betygen på sina betygssamtal. Syftet med betygssamtalet är att eleverna ska få upp ögonen för vad de åstadkommit, en motivering till det betyg de fått men också vägledning i hur de ska arbeta vidare nästa termin. Alla elever får ett digitalt dokument där de förbereder sig och där betyg och slutmålsrekommendation kommer att fyllas i. Läs mer om hur man förbereder sig inför utvecklingssamtalet nedan.

För eleverna i årskurs 4 och för ett flertal elever i årskurs 6 väntar betyg för första gången. Eftersom alla ännu inte läst alla ämnen så kommer de inte heller få betyg i alla ämnen. Mer information om detta får ni som är berörda i ett separat följebrev till betygen.

Vissa schemaändringar efter jullovet

Vi arbetar med utveckling och översyn av vår pedagogiska modell och gör vissa justeringar för att se till att vårt schema är upplagt för att både skapa ett bra arbetsflöde, stödja lärande och utveckling, och vara enhetligt och korrekt kring undervisningstiden.

Förändringarna handlar övergripande om att vi justerar hur vi använder “skolans val”, knyter basgruppsamlingen på ett tydligare sätt till ett visst ämne och genomför workshopen med en tydlig struktur.

För eleverna innebär det att de får ett något förändrat schema efter jullovet, men i övrigt innebär det ingen större påverkan. För elever i årskurs 2 och 3 innebär schemaändringen att de slutar klockan 13.30 på fredagar istället för klockan 13.15 som de gör idag. Eleverna i årskurs 4-6 börjar en kvart tidigare, dvs klockan 8.15 istället för klockan 8.30.

Eleverna i årskurs 7-9 kommer att börja klockan 08.55 måndag till torsdag och klockan 08.15 på fredagar. Den dag i veckan som de har PH-samtal eller grupp-handledningssamtal kommer de också börja klockan 08.15. För de äldre eleverna kommer vi att införa en eftermiddagsrast. Våra elever har efterfrågat detta och det känns roligt att kunna möta dem i det här nu när vi justerar schemat.

Vi kommer också att justera upplägget på PH-samtalen. Dagens upplägg med ett individuellt samtal varje vecka har vi haft sedan jag började på Kunskapsskolan år 2001. I lågstadiet har vi sedan det startade haft individuellt samtal ena veckan och samtal i mindre grupp den andra veckan och det kommer vi fortsätta med.

Vi har pratat länge om behovet av att möta de äldre eleverna i mindre grupper där de på ett tydligare sätt, under handledarens ledning, kan lära av varandra och uppmuntras att prova nya strategier i sitt arbete. Vi ser också en stor vinst i att låta eleverna få dela sina känslor inför till exempel inlämningar och prov. Vi är övertygade om att grupp-handledningssamtal kommer att bidra till att eleverna utvecklar sina studiestrategier, utvecklar förmågor som är kopplade till vad de behöver kunna i framtiden samt att det också kommer bidra till en ökad psykisk hälsa.

Vår “buddy-school” Shevington High School i Storbritannien, som är kopplad till Kunskapsskolan, har i flera år använt sig av grupp-handledningssamtal. Tack vare vårt samarbete kan vi ta del av deras erfarenheter och lära oss hur vi genomför det här på bästa sätt. Det ska bli mycket spännande! Mer information om PH-samtalstider får ni på utvecklingssamtalen i januari.

Vårterminen 2026

Nya lärare
Maria Hasselblad tar över basgrupp 7.1 efter Sofia Taube i januari. Joakim Lantz som vikarierat i basgruppen ett par veckor kommer att ta över basgrupp 5.2 då Sali Saouli går på föräldraledighet.

Utvecklingssamtal
Nästa termin inleds med utvecklingssamtal 7-8 januari. Vi kommer även hålla utvecklingssamtal på eftermiddagen den 12:e januari. Du kommer få en inbjudan till samtalet av ditt barns handledare. Det är bra om du och ditt barn är förberedda och har pratat igenom vad som är viktigt att fokusera på under vårterminen utifrån den dokumentation som finns i EDS. Som förälder i årskurs 4-9 är det bra om du och ditt barn tillsammans tittat igenom det betygssamtalsdokument som era barn har där man bland annat kan utläsa vilka målrekommendationer som ämneslärarna satt upp.

Skolstart
Fredag 9 januari är det skolstart. Alla elever börjar klockan 08.15.

Kalendarium för vårterminen
På vår hemsida hittar du kalendarium för vårterminen, kunskapsskolan.se/boras. Där finns också ett preliminärt kalendarium för nästa läsår, 26/27.

Jag önskar er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år!

Hälsningar

Björn Nyman
Rektor

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018