Ansök
Om oss

Rektorn har ordet december - Kunskapsskolan Landskrona

Rektor Mattias Svensson berättar om händelser på skolan.

December 2022

Det lackar mot jul

Nu går det undan, endast en vecka kvar till ett efterlängtat och välförtjänt jullov. Vi har hunnit med massor av hårt arbete och en hel del kul. Lite av det som hänt denna termin för elever på skolan.

 • Några har skuggat inför gymnasievalet
 • Vi har haft besök av brandkåren som berättat om sitt arbete
 • Vi har simmat
 • Byggt städer i NO
 • Några har haft praktik
 • Startat TikTok
 • Fått utökad musikundervisning på schemat
 • Utökat arbetet med skolbibliotek
 • Fått igång elevrådet efter några år med pandemi
 • Firat FN-dag, Nobeldag och Lucia
 • Framför allt har massor av våra elever gjort fantastiska framsteg med sina kunskaper

Nyheter inför nästa termin:
PH-samtalen flyttar för årskurs 7 - 9.
Vi kommer att på försök låta våra PH-samtal för högstadiet vara på morgontid för att öka effekten av dem när både elever och lärare är pigga och utvilade. Detta kom upp som förslag under höstens elevråd och vi har tagit del av forskning som pekar mot att det kan vara en riktigt smart och effektiv idé. Kloka elever! Detta innebär att skoldagen förskjuts lite. En dag i veckan börjar man som elev på morgonen som förut, men med personlig handledning. Tre dagar i veckan har man sovmorgon, fredagar lämnar vi orörda och schemat ser ut som tidigare. Måndag till torsdag slutar eleverna alltså en timme senare, klockan 15. Detta rättar också till den håltimme som många elever med modersmålsundervisning haft.

Årskurs 4 - 6 berörs inte av dessa ändringar, mer än att morgontimmen vid uppstart är lite lugnare. När det blir olika sluttider förväntar vi oss också att vi får lite lugnare avslut på dagen.

GOD JUL
önskar
Mattias Svensson, Rektor

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.