Rektorn har ordet augusti - Kunskapsskolan Lund

Tillförordnad rektor Per Algback berättar om händelser på skolan.

December 2024

Hej!

Vi är nu inne i sista skolveckan och det är nära till ledighet för både elever och medarbetare. En ledighet som jag verkligen tycker att alla är förtjänta av, då det har kämpats mycket fint med skolarbetet. Nu gäller det att bibehålla det under vårterminen och ytterligare förfina och utveckla vårt arbete på skolan.

Höstens informationsmöten
I november hade vi två informationsmöten för blivande elever och deras föräldrar. Träffarna var välbesökta och jag är extra stolt över våra elevers insats då de ansvarade för rundvandringen. De kunde förklara hur vi arbetar och vad skolan står för på ett imponerande sätt. Många besökare kom spontant fram efter mötet och berömde dem. Då blir man rörd och stolt. Då flera familjer hört av sig om att de missade våra höstmöten och gärna vill besöka skolan, så sätter vi in ytterligare två stycken i januari, den 23 och 29 januari. Tipsa gärna vänner och bekanta om dessa kvällar! Mer information finns på hemsidan.

Medarbetarförändringar på skolan
Miranda Gomes Bryttmar och Wiveca Gullberg har valt att avsluta sina tjänster på skolan. Eleverna blev informerade denna veckan och lösningen är presenterad för dem.

Nils Birath kommer att undervisa i hemkunskap och ha basgruppsansvar för basgrupp 8:4. Nils har vikarierat mycket på skolan och är ett känt ansikte för eleverna.

Angelica Märling har arbetat på skolan under många år och hon kommer ta över “Studion” tillsammans med specialpedagogerna Lina och Nina. Angelica kommer även att undervisa ett par grupper i svenska i årskurs 7 och ha basgruppsansvar för basgrupp 7:1.

Med detta känner jag att vi täckt upp behoven bra och hittat en lösning som fungerar väl.

Utvecklingssamtalen i januari
Tisdag och onsdag den 7-8 januari har vi utvecklingssamtal på skolan. Ni föräldrar kommer att bli inbjudna av handledarna. Torsdag den 9 januari är det sedan vanlig skoldag för alla elever. Vid utvecklingssamtalet kommer ni som familj tillsammans med handledare att gå igenom terminsbetygen. Att eleven inte uppnått ett eller flera av sina mål kan vara en signal om att strategierna behöver förändras och utvecklas men det kan också bero på att målet inte varit rimligt och behöver ändras. Elever kan också ha överträffat sina uppsatta terminsmål och kan då behöva justera sina mål utifrån det. Därför är det viktigt att ha en rejäl diskussion kring målsättningen - den ska vara rimlig, men samtidigt utmanande. Elever mår bra av att lyckas, men de ska utmanas. Då växer de och tar ansvar!

Nu återstår bara att önska er alla en God Jul och ett Gott Nytt År! Julen är en tid då man verkligen kan unna sig att vara med varandra, så passa på att vila och umgås.

Ha det fint, vi ses i januari!

Med vänlig hälsning
Per Algback
Rektor Kunskapsskolan Lund

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018