Ansök
Om oss

Rektorn har ordet juni - Kunskapsskolan Motala

Rektor Anna Cervin berättar om händelser på skolan.

Juni 2023

Hej!

Fantastiskt kul att ni var så många som kom på välkomstmötet och rundvandringen förra veckan! Det känns bra att få träffa blivande elever och vårdnadshavare och att det äntligen börjar kännas som att vi är nära skolstart.

Som ni såg börjar våra fina lokaler bli klara och vi har gott om både elever och personal att fylla dem med.

Rekrytering personal
Rekrytering av personal är i stort sett färdig och jag har äran glädjen? att bekräfta att följande uppställning är klar för att ta hand om eleverna. Alla lärare som vi har rekryterat hittills är behöriga, vilket så klart känns jättebra!

AnneBritt Larsson, biträdande rektor
Matilda Davidsson, koordinator
Rose-Marie Lönnqvist, specialpedagog
Sophie Joelsson, kurator

Lärare årskurs 4-9
Christina Lindqvist
Albin Gustavsson
Annie Weckfors

Lärare årskurs 4-6
Lisa Nordlén
Charlie Jareblad
Elin Svensson

Lärare årskurs 6-9
Patrik Gauria
Linda Lindberg

Lärare årskurs 7-9
Ann Larsson
Elsa Andersson

Basgruppsindelning
Under nästa vecka (vecka 23), när vi är klara med överlämningar från avlämnande skolor och fått in alla studieinformationsblanketter, påbörjar vi indelningen av basgrupper. I början av augusti kommer eleverna få veta vilken basgrupp de tillhör och vem som blir gruppens handledare. Under skolstartsdagen träffar eleverna sin basgrupp och handledare, det är viktigt att ha koll på vilken basgrupp man tillhör vid skolstart.

Skolstart
Skolan startar den 18 augusti.
Årskurs 4-6 börjar klockan 09.00 och slutar klockan 13.00
Årskurs 7-8 börjar klockan 10.00 och slutar klockan 14.00

Eleverna är välkomna till skolgården där de samlas innan de går till sitt basgruppsrum tillsammans med sin handledare.

Eleverna kommer att få tillgång till sitt schema under den första skoldagen men redan i början av augusti kommer ni att få mer information om start- och sluttider under de första två veckorna. 

Kalendarium
Läsårstider ser ni i kalendariet nedan. Här bör tilläggas att aktiviteter såsom föräldramöten, informationskvällar och liknande tillkommer och ni kommer få information om detta när vi börjar höstterminen. Studiedagar och hemstudier kan också tillkomma. 


HT 2023

Vecka

Datum

Aktivitet

v.33

Fredag 18/8

Skolstart

v.37

Måndag 11/9

Studiedag - utvecklingssamtal

v.37

Tisdag 12/9

Studiedag - utvecklingssamtal

v.44

Mån-fre, 30/10-3/11

Höstlov

v.46

Torsdag 16/11

Studiedag

v.49

Fredag 8/12

Studiedag 

v.51

Torsdag 21/12

Julavslutning


VT 2024

Vecka

Datum

Aktivitet

v.2

Måndag 8/1

Skolstart

v.3

Onsdag 17/1

Studiedag - utvecklingssamtal

v.3

Torsdag 18/1

Studiedag - utvecklingssamtal

v.8

Mån-fre, 19-23/2

Sportlov  

v.13

Fredag 29/3

Långfredag

v.14

Måndag 1/4

Annandag påsk

v.14

Tis-fre, 3-5/4

Påsklov

v.18

Onsdag 1/5

Första maj

v.19

Torsdag 9/5

Kristi himmelsfärdsdag

v.19

Fredag 10/5

Lov 

v.23

Torsdag 6/6

Sveriges nationaldag

v.23

Fredag 7/6

Klämdag

v.24

Torsdag 13/6

Sommaravslutning

 

Ordningsregler
Kunskapsskolan Motala kommer att vara en mobilfri skola. Eleverna lämnar in sina mobiler vid basgruppssamlingen på morgonen och återfår dem efter skolans slut. Mobilerna kommer att förvaras i en mobillåda på en säker plats under dagen. Mobilförbudet inkluderar även smartklockor. Syftet är att eleverna ska fokusera på skolarbete och få bästa förutsättningar att lyckas med sina uppsatta mål. Skolan har en fin skolgård med trevliga miljöer där eleverna kan umgås med sina nya klasskompisar på rasterna. Vid skolstarten kommer ni att få mer information om hur ni kan komma i kontakt med skolan under skoldagen om ni skulle behöva nå ert barn.

Varmt välkomna att kontakta mig om ni har frågor!

Jag ser fram emot att träffa er igen!

Med vänlig hälsning
Anna Cervin, rektor Kunskapsskolan Motala
073- 3173454, anna.cervin@kunskapsskolan.se

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

 

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.