Ansök
Om oss

Kajsa Andersson

Jag heter Kajsa Andersson och undervisar i svenska och svenska som andraspråk. Jag sökte till Kunskapsskolan för att jag tror på en skola där individen står i centrum för lärandet. Kunskapsskolans koncept gör det möjligt för varje enskild elev att utifrån sina egna förutsättningar nå sina personliga mål. På Kunskapsskolan får eleverna även möjlighet att träna på att ta ansvar för sina studier och sitt lärande, vilket ger en bra förberedelse inför fortsatta studier och kommande arbetsliv.  

Det bästa med att vara lärare är självklart det dagliga arbetet med alla ungdomar. Det är speciellt att få vara en del av elevernas lärandeprocess samt uppleva deras sociala utveckling. Den täta elevkontakt och nära samarbete med kollegor som Kunskapsskolan erbjuder har dessutom gjort läraryrket ännu roligare. 

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.