Ansök
Om oss

Rektorn har ordet 18 februari - Kunskapsskolan Örebro

Rektor Mats Barlow berättar om händelser på skolan.

Örebro 20210216

REKTORSBREV

Inför Vinterlovet

Detta gäller vid hemkomst från utlandsresor!

Kunskapsskolan följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer vad gäller hanteringen av covid-19. Nu i vinterlovs tider vill vi påminna er om de rekommendationer som gäller vid hemkomst från utlandsresa. Folkhälsomyndigheten rekommenderar att man vid hemkomst från utlandsresor ska testa sig för covid-19 snarast efter hemkomst och igen efter fem dagar från hemkomst. De rekommenderar även att man stannar hemma och undviker sociala kontakter utanför hemmet i sju dagar från hemkomst, oavsett vad man får för testresultat. Elever och medarbetare som har varit utomlands ska alltså inte komma till skolan förrän efter sju dagars karantän.

För mer information läs mer på Folkhälsomyndighetens hemsida: Rekommendationer till dig som reser in i Sverige från utlandet — Folkhälsomyndigheten.

Mars
Betygsprognosen som vi gör två gånger per år är klar veckan innan påsklovet.

Då har vi kartlagt alla elever och meddelar elever och vårdnadshavare om det föreligger någon oro beträffande elevernas kommande betyg. All information om hur eleverna ligger till i de olika ämnena kan följas löpande i elevens EDS. Vid eventuella betygsvarningar kontaktar vi vårdnadshavare.

Med hopp om en skön och frisk ledighet, hälsar
Mats Barlow

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.