Ansök
Om oss

Rektorn har ordet november - Kunskapsskolan Saltsjöbaden

Rektor Emil Burman berättar om händelser på skolan.

November HT-2022

Det efterlängtade höstlovet är nu äntligen här. Eleverna har verkligen jobbat flitigt och förtjänar nu en veckas ledighet. I fredags firade vi Halloween på skolan och många klädde ut sig och vi släckte ner matsalen och spelade Halloween-musik. Det blev en trevlig avslutning på veckan och inför höstlovet. Från och med vecka 43 har vi börjat servera mjukt bröd som komplement till lunchen och vi kan konstatera att det har varit väldigt uppskattat bland eleverna. Efter höstlovet kommer vi boka in ett matråd med vår matleverantör Kleins, för att diskutera och utvärdera skolmaten.

Ny matematik- och NO-lärare

Vi kan glädje informera att vi har anställt en ny lärare som heter Caroline Andersson. Caroline är behörig i matematik och NO och har jobbat på Bäckahagens skola i Bandhagen. Preliminärt var det tänkt att Caroline påbörjar sin tjänst i januari, men nu verkar det som om det finns möjlighet att börja betydligt tidigare, så vår förhoppning är att Caroline börjar hos oss efter höstlovet eller möjligtvis vecka 46. Hennes tjänst kommer beröra framför allt årskurs 6, 7 och 8. Varmt välkommen till Kunskapsskolan Saltsjöbaden!

Lovskola
Under höstlovet kommer vi erbjuda lovskola för vissa elever i årskurs 8 och 9, som riskerar att inte nå slutmålen i svenska, engelska eller matematik. Lovskolan är helt frivilligt, men vi uppmanar de elever som erbjudits lovskola att nyttja dessa tillfällen. Tiden kommer att vara 09:00-14:00 dessa dagar och skolan bjuder på lunch. Som vanligt kommer det vara framför allt fokus på stöd i matematik under dessa dagar.

Terminsprognoser efter höstlovet
Efter höstlovet kommer vi som vanligt att skicka ut terminsprognoser till elever och vårdnadshavare. Terminsprognosen är en avstämning som visar hur eleven ligger till i förhållande till sina satta terminsmål och de brukar vara mycket uppskattade. Högstadiet kommer ha föräldramöte torsdag vecka 46 (17 november), där fokus kommer vara just terminsprognosen. Mer detaljer om exakta tider och om upplägget för den kvällen kommer senare.

Informationsmöte för blivande elever i årskurs 4 - torsdag 10 november 18:00-19:00
Efter höstlovet inleds också perioden för våra informationsmöten, som riktar sig till blivande fyror och deras föräldrar. Torsdagen den 10 november har vi vårt första möte för elever i blivande årskurs 4 och deras föräldrar. Som vanligt kommer vi fråga och ta hjälp av några elever i nuvarande årskurs 4, för guidning och presentation och i övrigt är det lärare från mellanstadiet. Tipsa gärna vänner och bekanta!

Kalendarium 2022/23
HT-22
Vecka 44 Höstlov: lovskola två dagar årskurs 8-9
Vecka 45 Betygsprognoser skickas ut.
Vecka 46 torsdag 17 nov. 18:00 föräldramöte högstadiet
Vecka 50 Prao år 9
Vecka 50 Tisdag 13 dec firar vi Lucia
Vecka 50 Fredag 16 dec studiedag: betygsättning
Vecka 51 Ons 21 dec. julavslutning i Uppenbarelsekyrkan

VT-23
Vecka 2 Tisdag 10 januari: skolstart
Vecka 2 schemabrytande vecka och utvecklingssamtal
Vecka 3 lördag 21 januari Öppet hus (preliminärt)
Vecka 4 Mån: 23 jan; elever komp.lediga, men Kunskapsklubben öppen v. 9 Sportlov: lovskola två dagar år 8-9
Vecka 14 Prao år 8
Vecka 15 Påsklov: lovskola två dagar år 8-9
Vecka 16 Betygs-prognoser skickas ut
Vecka 20 tors-fre 18-19 maj Kristi himmelsfärd; elever lediga
Vecka 22 Prao år 7
Vecka 23 mån 5 juni: studiedag elever lediga
Vecka 23 ons 7 juni: niornas skolbal
Vecka 23 fre 9 juni skolavslutning i Uppenbarelsekyrkan

Slutligen vill vi önska alla elever och föräldrar en trevlig helg och ett härligt höstlov!

Med vänliga hälsningar

Emil Burman

Rektor Kunskapsskolan SaltsjöbadenMed vänliga hälsningar
Emil Burman
Rektor Kunskapsskolan Saltsjöbaden
Tfn: 0733-173485 epost: emil.burman@kunskapsskolan.se

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.