Ansök
Om oss

Ola Holma

Uppsalabo med rötterna vid Lainioälven och har arbetat här på skolan sen vi drog igång höstterminen 2009. Legitimationen visar SO-­ämnen och jag har med åren provat på det mesta inom grundskolevärlden v g olika åldrar och roller. Här i huset arbetar jag förutom med SO-­ämnena med IT/IKT och emellanåt med geografikursen på gymnasiet.


Jag tycker mycket om musik, film/serier, sport och lägger en del fritid på motion (löpning, skidåkning och friskis-pass). Min favoritårstid är en vårvintern, med mycket snö och långa soliga dagar med skidor på fötterna.


­Lärarrollen handlar för mig mycket om själva mötet med eleven och att få vara en del av den unika resa varje elev gör under sina år hos oss, både socialt och pedagogiskt, men även den professionella utveckling och utmaning lärarrollen innefattar i en allt mer föränderlig värld.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.