Ansök
Om oss

Eva Reichberg

Lärare Bild, Slöjd
eva.reichberg@kunskapsskolan.se

Att jobba som estetlärare är att varje dag göra det jag tycker om och det jag tycker är viktigt, dvs. att låta varje elevs personliga estetiska tanke få komma till sin rätt och att eleverna utvecklar olika sätt att hitta ett uttryck för detta. Jag uppskattar det samspel och den ständiga utveckling som sker i en skolmiljö, där jag varje dag lär mig något nytt på samma gång som jag kan utbilda elever.

Förutom att jag är lärare, så har jag en Master of Art i scenografi och kostymteckning, vilket jag studerade i London, där jag bott i tio år. Jag har även studerat i Berlin och Utrecht. Jag tycker om mycket, t.ex min familj och mina vänner och de jag ännu inte känner och jag gillar musik, film, teater, resor, sport och massa konst.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.