Ansök
Om oss

Emma Pettersson

Lärare Matematik, NO
Förstelärare, Arb.lagsledare 4-5
emma.pettersson@kunskapsskolan.se

Jag heter Emma Pettersson och undervisar i matematik och NO. Matematik för att det är så roligt att lösa problem och NO för att frågor om människan och miljön är avgörande för hur vår gemensamma framtid ska se ut.
Jag läste till lärare i Göteborg och blev färdig 2007. Det finns många skäl till att jag valde läraryrket, men här är mina topp tre: Det är meningsfullt, utvecklande och blir aldrig långtråkigt. Och som en bonus – det blir bara roligare ju längre jag arbetar.

Varbergsbo blev jag för ungefär tre år sedan och jag trivs som fisken i vattnet med staden och livet här. När jag inte jobbar hittar du mig förmodligen, tillsammans med min familj och en picknickkorg, vid havet, i skogen eller på någon av stadens lekplatser.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.