Ansök
Om oss

Tobias Eklund

Mitt namn är Tobias Eklund och jag är utbildad högstadie- och gymnasielärare med inriktning mot de samhällsvetenskapliga ämnena. Jag tog min examen från Karlstads Universitet men kommer ursprungligen ifrån en bondgård utanför Strängnäs. Men kärleken tog mig till västkusten och jag bor numera söder om Kungsbacka med min familj.

Jag har sedan tidigare arbetat på Kunskapsskolan i Göteborg i fyra år och när möjligheten att få vara med att starta upp en ny Kunskapsskolan här i Varberg kom så ville jag verkligen vara en del av detta.

Det som fick mig att fastna för Kunskapsskolans koncept var det tydliga tematiska tänket inom SO och NO där man så tydligt visar att allt hänger ihop. Men även det så tydliga indviduella tänket där eleven verkligen sätts i centrum och där de personliga handlednings­samtalen möjliggör för detta.

På min fritid så tar familjen all min tid och det är underbart och får jag tid över så ger jag den till mitt älskade fotbollslag Tottenham Hot Spurs!

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.