Ansök
Om oss
Eva Borgström Kunskapsskolan Ystad rektor

Rektorn har ordet 8 augusti - Kunskapsskolan Ystad

Rektor Eva Borgström berättar om händelser på skolan.

2020-08-011

Extra rektorsbrev inför skolstart angående Corona

Kunskapsskolan följer Folkhälsomyndighetens direktiv och råd kring åtgärder för att minska smittspridningen av Coronaviruset. De restriktioner vi genomförde i våras gäller således fortfarande med vissa anpassningar (se nedan).

Folkhälsomyndighetens direktiv hittar ni via denna länk.

I nuläget är rekommendationen fortfarande att man som elev kan leva som vanligt och gå till skolan om man känner sig frisk. Får man sjukdomssymtom ska man stanna hemma och gå tillbaka till skolan när man har varit symptomfri i två dagar. Vi vet att många barn åker kollektivt till och från skolan i rusningstid och att några av er kan känna oro kring det. Hör av er till mig i så fall.

Vi kommer som vanligt att uppmana eleverna att vara noggranna med att hålla avstånd där det är möjligt och tvätta händerna regelbundet.

Åtgärder

Följande åtgärder vidtas för att hjälpa till att hålla smittspridningen nere:

  • Handsprit finns tillgängligt i båda byggnaderna och på flera platser i skolan
  • Eleverna och medarbetare uppmanas att tvätta händerna regelbundet
  • Lunchen delas in i olika pass för att minska antalet elever i kö och minska antalet ätande samtidigt.
  • Idrotten hålls utomhus utan ombyte. Undervisningen anpassas efter omständigheterna.
  • Badet på Ystads Arena är tillsvidare inställt.
  • Skolan tar inte emot externa besök - enskilda möten hålls digitalt eller över telefon. Vissa undantag görs vid behov.
  • Föräldramöten och samråd är tills vidare inställda.
  • Skolan genomför inga elevmöten i storgrupp utan de hålls i så fall digitalt.
  • Skolan genomför inga studiebesök eller aktiviteter med elever utanför skolans område där vi riskerar att utsättas för trängsel.

Utvecklingssamtal
På grund av rådande situation har Kunskapsskolan därför tagit beslut om att utvecklingssamtalen för årskurserna 5, 6, 8 och 9 och välkomstsamtalen för årskurserna 4 och 7 behöver genomföras digitalt. Vi kommer verkligen att sakna att få träffa er alla! Men det blir säkert bra möten ändå, trots omständigheterna.

Instruktioner

Vårdnadshavare och elev (dock ej elever i årskurs 4 och 7 eftersom de inte har skolkonto än) kommer att få ett mejl från respektive handledare med en länk som man ska klicka på. Ni kommer sedan att bli ombedda att klicka på “Gå med”. Se till att kameran och mikrofonen är på. Inbjudningarna kommer att skickas ut under veckan - gå gärna in och prova så ni vet hur det fungerar. Kontakta handledaren om ni har frågor.

Fördelen med ett digitalt möte är ju att ni kan vara varsomhelst...

Som vanligt är det bara att mejla till eva.borgstrom@kunskapsskolan.se eller ringa 0733-173 455 om ni har något att dryfta.

Eva Borgström
Rektor

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.