Ansök
Om oss
Eva Borgström Kunskapsskolan Ystad rektor

Rektorn har ordet 19 februari - Kunskapsskolan Ystad

Rektor Eva Borgström berättar om händelser på skolan.

 

Ystad den 19 februari 2021

Extra rektorsbrev angående fortsatt successiv återgång

Hej,

Hoppas att allt är väl i vintervädret! Vilken kyla vi haft och nu bara slaskar det. Men det är ju bara att stå ut. Hoppas att det blir några fina dagar under kommande sportlov i alla fall.

I förra rektorsbrevet aviserade jag eventuell full återgång för alla årskurser efter sportlovet. Så blir det inte. Även om smittläget är förhållandevis lågt i vårt område just nu så vet vi inte hur det ser ut efter sportlovet. Det har fungerat väl att ha två årskurser på plats i skolan den senaste veckan och därför fortsätter vi så, med viss anpassning.

Årskurs 9 kommer precis som tidigare att ha närundervisning på plats i skolan. Vi behöver träffa årskurs 7 som vi bara sett några enstaka dagar än så länge så de är välkomna till skolan under hela vecka 9. Observera att det är studiedag på måndagen. Den veckan har hela årskurs 8 fjärrundervisning. Under vecka 10 byter vi och åttorna är välkomna till skolan medan årskurs 7 har fjärrundervisning hemifrån.

Närmare besked kring fortsatt återgång veckorna efter vecka 10 återkommer jag med. Dock kan årskurs 9 räkna med att vara på plats i skolan full tid resten av terminen, om inget oförutsett händer. För dagar och tider se nedan.

Organisationsplan för successiv återgång till skola vecka 9-10

Vecka 9 Årskurs 7 Årskurs 8 Årskurs 9

Måndag

Studiedag

Studiedag

Studiedag

Tisdag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Onsdag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Torsdag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Fredag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

 

Vecka 10 Årskurs 7 Årskurs 8 Årskurs 9

Måndag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Tisdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Onsdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Torsdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Fredag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning


Eleverna kommer att följa sitt ordinarie schema. Vårdnadshavare i årskurserna 7 och 8 får information bifogat kring skolmåltider.

Många reser i dessa tider och därför informerar vi om Folkhälsomyndighetens rekommendationer om vad som gäller vid utlandsresor. Folkhälsomyndigheten rekommenderar att man vid hemkomst från utlandsresor ska testa sig för covid-19 snarast efter hemkomst och igen efter fem dagar från hemkomst. De rekommenderar även att man stannar hemma och undviker sociala kontakter utanför hemmet i sju dagar från hemkomst, oavsett vad man får för testresultat. Elever och medarbetare som har varit utomlands ska alltså inte komma till skolan förrän efter sju dagars karantän.

För mer information läs mer på Folkhälsomyndighetens hemsida: Rekommendationer till dig som reser in i Sverige från utlandet — Folkhälsomyndigheten.

Som vanligt så är det bara att höra av sig om ni har frågor.

Eva Borgström
Rektor
Mejl: eva.borgstrom@kunskapsskolan.se

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.