Ansök
Om oss
Eva Borgström Kunskapsskolan Ystad rektor

Rektorn har ordet 14 april - Kunskapsskolan Ystad

Rektor Eva Borgström berättar om händelser på skolan.

Ystad den 14 april 2021

Hej,

Hoppas att allt är väl!

Skolgång vecka 16 och 17
Läget med smittspridningen av covid-19 i vår del av Skåne ligger just nu på en hög nivå. Vi har på Kunskapsskolan Ystad förmånen att ha vårdnadshavare och elever som tar sitt ansvar och det i kombination med att de åtgärder som vi gör verkar fungera så har vi inte haft någon smittspridning på skolan. Jag är otroligt tacksam för det och hoppas verkligen att det håller i sig.

På grund av ovan gör vi inga förändringar i nuläget, vi håller oss till de rekommendationer som Smittskydd Skåne har om att två årskurser på högstadiet kan ha närundervisning samtidigt i ytterligare två veckor. Se schema nedan.

Skolmåltider
Jag har kontaktat kostenheterna i respektive kommuner om fortsatt distribution av skolmåltider och väntar på svar. Eftersom vi har haft en del svinn så kommer jag senare idag att dela ett beställningsformulär med vårdnadshavarna för årskurs 7 och 8 att fylla i. Ni fyller endast i formuläret om ni önskar skolmåltid för er ungdom.

Extra tid
I kölvattnet av fjärrundervisningen har vi tagit beslut om att sätta in extra tid för de elever som av olika anledningar halkat efter. Redan på onsdag den 21 april (nästa vecka) kommer vi att släppa hem de elever som ligger i fas med studierna 12.30. De kommer att arbeta med uppgifter hemma på egen hand. Resterande elever stannar kvar och lärarna gör punktinsatser för dem och de slutar i ordinarie tid. Eftersom årskurs 8 kommer att ha fjärrundervisning nästa vecka och inte är på plats så ombeds de elever som har halkat efter att komma in till skolan på onsdagseftermiddagen. Vilka elever detta gäller kommer ni att få meddelande om från respektive handledare.

Organisationsplan för vecka 16 och 17

Nästa vecka kommer årskurs 9, precis som tidigare, att ha närundervisning på plats i skolan. Vi välkomnar årskurs 7 tillbaka till skolan på måndag för en hel veckas närundervisning. Årskurs 8 kommer att ha fjärrundervisning.


Vecka 16 Årskurs 7 Årskurs 8 Årskurs 9

Måndag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Tisdag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Onsdag

Närundervisning till 12.30 och distansarbete 12.30-15.30 för elever som ligger i fas.

Resterande har närundervisning hela dagen.

Fjärrundervisning till 12.30 och distansarbete 12.30-15.30 för de elever som är i fas. Närundervisning från 12.30-15.30 för de elever som handledare meddelar.

Närundervisning till 12.30 och distansarbete 12.30-15.30 för elever som ligger i fas.

Resterande har närundervisning hela dagen.

Torsdag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning

Fredag

Närundervisning

Fjärrundervisning

Närundervisning


Eleverna kommer att följa sitt ordinarie schema utom på onsdagen. Arbetslagen organiserar då tider för eftermiddagen.

Vecka 17 Årskurs 7 Årskurs 8 Årskurs 9

Måndag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Tisdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Onsdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Torsdag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning

Fredag

Fjärrundervisning

Närundervisning

Närundervisning


Eleverna kommer att följa sitt ordinarie schema denna vecka.

Allergier
Det är nu säsong för pollenallergier. Tyvärr har ju pollenallergierna likheter med symptom för covid-19 och även vanliga förkylningar. Rekommendationen kring detta är att man vid symtom stannar hemma och tar allergimedicin för att säkerställa att symtomen beror på just allergi. Läs mer här: Om viruset och sjukdomen — Folkhälsomyndigheten

Det var nog allt. Som vanligt så är det bara att höra av sig om ni har frågor.

Eva Borgström
Rektor

Mejl: eva.borgstrom@kunskapsskolan.se

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.