Ansök
Om oss

Emil Dolk

Mitt namn är Emil Dolk och jag är utbildad ma/no lärare för senare åldrar vid Umeå universitet.
Jag är ursprungligen från Piteå men har flyttat runt i snart hela Sverige, jag har bott i Piteå, Umeå, Örebro m.m. Nu är det Göteborg som är min hemstad.

Jag fastnade för Kunskapsskolans koncept då jag alltid på mina tidigare skolor varit väldigt drivande i tematiska arbeten. Att se ett samband i alla no-ämnena och se hur detta knyter an till bla historien och levnadsättet för den tiden finner jag väldigt intressant!

Annars då? Jo jag följer fotboll världen över och ser mycket på just brittisk fotboll. MFC är laget jag följer och drömresan är en till just Middlesbrough med min sambo och få henne att titta på sin livs första match på den magiska Riverside. Förhoppningsvis blir hon lika trollbunden som jag.
Sannolikheten är inte så stor, men man kan ju alltid hoppas eller hur?© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.