Ansök
Om oss

Skolprats Niklas Åkerblom och Karin Rådberg möter ledarskapscoachen Charlotte Hult.

Skolprat: Ledarskapscoach Charlotte Hult om att få sin ADHD-diagnos i vuxen ålder

Ledarskapscoachen Charlotte Hult fick sin diagnos för bara ett år sedan. Här berättar hon om sin resa från skolåldern och fram till det liv hon har idag. Det har blivit dags för Skolprats sista avsnitt i temaserien ”Flickor med NPF”.  

Under våren har Skolprat fokuserat särskilt på temat ”Flickor med NPF”. Poddvärdarna Karin Rådberg och Niklas Åkerblom har träffat Anna Backman som berättat om hur en utredning går till, men också psykologen Ingrid Wiborg Nordsletten och Petra Björkman, som grundat NPF-nätverket Pusselfamiljen.

I temaseriens sista avsnitt gästar ledarskapscoachen Charlotte Hult Skolprat. Hon fick sin ADHD-diagnos i vuxen ålder. I ett öppenhjärtigt samtal berättar hon om vad som ledde fram till just det, om sin egen skoltid, livsresan fram till idag och hur hon ser på att ta medicin för ADHD. 

Trevlig lyssning!

Skolprat finns på Spotify och Podcaster!

Mer från podden Skolprat:

Till Skolprat
Lyssna på Spotify
Lyssna på Podcast

Tveka inte att höra av dig till oss med dina funderingar och synpunkter: skolprat@kunskapsskolan.se

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2018

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.