Talman Andreas Norlén besöker Kunskapsskolan Norrköping

Talman Andreas Norlén besöker Kunskapsskolan Norrköping

Riksdagens talman Andreas Norlén besökte Kunskapsskolan Norrköping

När eleverna i årskurs 9 på Kunskapsskolan Norrköping tog initiativ till att bjuda in riksdagens talman Andreas Norlén tackade han ja. Besöket gav eleverna en unik möjlighet att ställa sina egna frågor direkt till Sveriges högsta politiska ämbetsman inför Riksdagsskolval 2026.

Inför det kommande skolvalet diskuterade SO-läraren Anna-Karin Åkerlind och eleven August möjligheten att bjuda in företrädare för riksdagspartierna till skolan. Att boka representanter för alla åtta partier med kort varsel visade sig dock vara svårt. August, som går i årskurs 9, föreslog då i stället att bjuda in riksdagens talman Andreas Norlén.

Ett par veckor efter att inbjudan skickats kom beskedet att talmannen tackat ja.

– Det var mycket roligt och spännande att talmannen skulle besöka oss. Mest taggad tror jag att SO-laget var, berättar August.

Personliga frågor och glimten i ögat

Under föreläsningen var eleverna i årskurs 9 väl förberedda och ställde allt från frågor om talmannens vardag och uppdrag till mer personliga funderingar.

– Det bästa var att han bjöd så mycket på sig själv. Man ser honom oftast bara på tv i riksdagen, så det var superintressant att höra om hans mer dolda sidor och vad han faktiskt gör när han inte leder debatterna, säger August.

En naturlig del av undervisningen i samhällskunskap

Besöket var en del av ett större arbete kring demokrati och val inom samhällskunskapen. Tidigare under läsåret besökte niorna riksdagen i samband med ett arbetsområde om politik och ideologier, vilket väckte elevernas nyfikenhet på hur arbetet fungerar i praktiken.

Inför besöket förberedde sig klasserna genom att se en film om talmannens uppdrag och formulera egna frågor. SO-läraren Anna-Karin Åkerlind lyfter elevernas engagemang under föreläsningen.

– Det är ett kvitto på att vi har engagerade och studiemotiverade elever som tar ett sådant här tillfälle i akt att lära sig mer. Det finns också en stolthet och glädje över att initiativet att bjuda in talmannen kom från en av deras egna klasskompisar, förklarar Anna-Karin Åkerlind.

För att förbereda eleverna inför att bli engagerade medborgare arbetar skolan systematiskt med källkritik i undervisningen. Genom att analysera partiernas ställningstaganden i olika samhällsfrågor får eleverna verktyg att bilda sig en egen uppfattning.

Elevdrivna initiativ och en trygg lärmiljö

Att eleverna tar egna initiativ och bjuder in föreläsare utifrån uppskattas av skolans ledning. Rektor Linda Teske ser besöket som ett fint exempel på elevernas handlingskraft.

– Det är dessa elever som är med och formar morgondagens samhälle. Det var en fantastisk möjlighet för dem att få träffa talmannen och höra honom berätta om sitt uppdrag och riksdagens arbete, säger Linda Teske.

Att få träffa representanter från samhället ger eleverna värdefulla insikter.

– Det är sådana möten, i kombination med en god ämnesundervisning och en trygg lärmiljö, som gör att våra elever växer och utvecklas, avslutar Linda Teske.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2026