Rektorn har ordet september - Kunskapsskolan Borås

Rektor Björn Nyman berättar om händelser på skolan.

Rektorsbrev september 2026

Hoppas ni alla har fått en fantastisk start på hösten! Vi har haft en positiv skolstart och det är glädjande att återigen få se skolan fyllas av liv, energi och få möta alla våra fantastiska elever.

Vi har precis lagt en väldigt inspirerande Hälsovecka bakom oss där eleverna har fått reflektera över vad hälsa innebär ur flera olika, spännande perspektiv. Som en del av Hälsoveckan bjöd vi alla elever i F-3 på frukt under deras handledningssamtal medan våra äldre elever i årskurs 4-9 bjöds på en gemensam frukost på morgonen.

Höjdpunkten var vår stora avslutning på fredagen - Kunskapsskolans dag! Alla elever deltog med bravur i ”Kunskapsjoggen”, och efter målgången firade vi med grillade hamburgare ute på stora skolgården. Resten av dagen ägnades åt olika samarbetsövningar och andra aktiviteter. Det var härligt att se hur våra yngre och äldre elever umgicks och skrattade tillsammans över åldersgränserna. Det är precis sådana ögonblick som bygger den starka gemenskap vi vill ha på vår skola!

Reflektion över skolstarten

För eleverna i förskoleklass till årskurs 6 så har skolstarten gått mycket bra. Vi har goda rutiner att starta upp läsåret och alla har kommit igång bra. De nya eleverna börjar lära sig hur allt fungerar och kommer in i det mer och mer. Eleverna i årskurs 4-5 äter från och med detta läsår i stora matsalen istället för i sina basgruppsrum. Det var lite ovant första dagarna men nu fungerar det riktigt bra.

För våra elever i årskurs 7-9 har vi till detta läsår introducerat ett nytt schema. Den stora skillnaden är att eleverna inte längre bokar delar av det själva, utan de har nu ett komplett, färdigbokat schema redan från start. Vi vet att det givetvis finns de som känner att det var bättre förr – en fullt naturlig reaktion vid förändringar! Samtidigt minns vi att många elever tidigare tyckte det var ett stressmoment att behöva boka lunchtid, då det ofta var svårt att boka in sig samtidigt som sina kompisar. Nu äter man istället lunch basgruppsvis och oftast årskursvis, vilket har skapat en mycket tryggare och trevligare måltidsmiljö.

Förändringar för med sig utmaningar, och initialt hade vi en del problem med att eleverna hade olika antal lektioner i de olika ämnena jämfört med sina vänner. Detta ska nu vara åtgärdat. På den positiva sidan kan vi alla känna att det är en än lugnare stämning på skolan nu efter sommaren. Visst har vi en del nya elever som ännu inte riktigt hunnit komma in i alla rutiner, men det har trots allt bara gått några veckor och jag vet av erfarenhet att det löser sig.

Början av terminen kantades av en hel del problem med närvarorapporteringen, framför allt gällande de mejl som går ut till er föräldrar när era barn inte kommer i tid eller är sjukanmälda, men det var även svårt att sjukanmäla sitt barn. Detta ska nu vara löst. Jag önskar såklart att allt hade flutit på perfekt redan från start, men ett leverantörsbyte i våra system ställde tyvärr till det för både oss och er. Jag är uppriktigt ledsen för detta och tackar er för ert tålamod. Om ni ser några nya problem framöver, tveka inte att höra av er till oss så att vi kan ta tag i det direkt.

En sista, glädjande nyhet är att vi har anställt en utbildad skolbibliotekarie, Ronja Verheij! Vi satsar stort på läsning och bibliotekets roll i undervisningen och det ska bli oerhört spännande att se hur Ronja kommer att komplettera och berika vår verksamhet. Vi satsar stort på bokinköp nu till en början, och framöver kommer Ronja alltmer vara en viktig del i den pedagogiska verksamheten.

Beredskapsvecka vecka 39

Vecka 39 är det nationell beredskapsvecka i hela Sverige. På skolan kommer vi arbeta med beredskap i olika former. Syftet är att öka elevernas kunskap om beredskap ur olika perspektiv. Vi arrangerade även detta förra läsåret och det var uppskattat av både elever och föräldrar så det känns roligt att kunna satsa på detta även detta läsår.

Under veckan kommer vi bland annat att fokusera på hur man agerar i olika krissituationer, vikten av att vara förberedd och hur man kan hjälpa andra. Vårt mål är att ge eleverna verktyg för att känna sig trygga och handlingskraftiga.

Vi har ett program anpassat efter vilken ålder eleverna har. Vi kommer till exempel prata om hur man agerar vid ett strömavbrott, vi kommer prata om hemberedskap och med de äldre kommer vi prata om påverkanskampanjer och om inrymning och agerande vid PDV-attacker (pågående dödligt våld). Årskurs 8 kommer att ha en friluftsdag med olika stationer med beredskapstema och årskurs 7 kommer att få besök av Frivilliga radioorganisationen, FRO.

Kunskapsskolan i världen - Kunskapsskolan Borås

Kunskapsskolan finns på flera platser i världen. Vi är en samarbetspartner till skolor i bland annat Storbritannien, Nederländerna, USA och Indien. Detta sker utanför den svenska verksamheten men ger oss goda möjligheter till att samverka i olika nätverk med deltagare från de olika länderna. Gemensamt för alla skolor som arbetar med Kunskapsskolans arbetssätt är att vi vill att våra elever ska nå goda studieresultat och utveckla goda strategier för att lyckas med sina studier. Utöver detta vill vi också att eleverna ska stärka andra förmågor som till exempel resiliens (motståndskraft), empatisk förmåga och förmågan att göra medvetna val som leder till att både eleven själv och andra elever lyckas och blir väl rustade för framtiden.

Förra året hade vi flera olika internationella projekt. Vi åkte med elever i årskurs 8 till Holland, vi hade digitalt projekt mellan elever i årskurs 8 från vår skola och en skola i Indien, vi hade elever i årskurs 9 som åkte till Indien där de deltog i ett projekt som kallas Model United Nations och vi startade upp ett elevutbyte med en skola i England för elever i årskurs 9. Nu i år kommer vi fortsätta med dessa olika projekt. Det är mycket spännande och vi ser att våra elever lär sig massor av att delta i dessa olika internationella samarbeten. Vårt mål är att eleverna får erfarenheter som de bär med sig hela livet!

Föräldrarådsmöte

Kunskapsskolan Borås ger alla föräldrar möjlighet att delta på våra föräldrarådsmöten. Genom att delta på ett föräldrarådsmöte har du möjlighet att påverka ditt barns skola genom att diskutera aktuella skolfrågor men även vara ett bollplank åt skolledningen. Nästa möte hålls torsdag den 8 oktober klockan 17.30. Anmäl intresse att delta till mig via mejl bjorn.nyman@kunskapsskolan.se

Kalendarium för läsår 2026/2027

Kalendariet för läsåret ligger på vår hemsida, kunskapsskolan.se/boras Utöver detta kan arbetslagen besluta om ytterligare aktiviteter. Dessa informerar de om i sina informationsbrev.

Vi ser nu fram emot en fortsatt härlig och lärorik höst tillsammans. Skolan är till för era barn, och vi lyckas bäst när vi arbetar tillsammans. Tveka aldrig att kontakta oss med frågor, tankar eller funderingar. Ni hittar som vanligt våra kontaktuppgifter på skolans hemsida.

Hälsningar,

Björn Nyman, rektor för Kunskapsskolan Borås

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

© Kunskapsskolan i Sverige AB 2026